Galeria zdjęć

BlitzTeam - historia kolekcji

Przygoda z zabytkowymi autami zaczęła się na przełomie lat 60 i 70 XX wieku, kiedy założyciel kolekcji zainteresował się 3 tonową brytyjską ciężarówką Chewrolet Canada, stojącą na podwórku sąsiada.
Przez lata chęć posiadania starej ciężarówki rosła aż do roku 1978, kiedy nabył on pierwszy pojazd, którym była najpopularniejsza ciężarówka z okresu II Wojny Światowej - Opel Blitz z 1941 roku (widoczny na zdjęciu powyżej). Po kilku latach nadarzyła się okazja kupienia takiej samej ciężarówki, więc czemu nie skorzystać i nie powiększać swojej kolekcji?

Obie ciężarówki nie stały bezczynnie – mała kolekcja brała udział w wielu filmach. Najpopularniejszy z nich to „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Do roku 2001 kolekcja liczyła zaledwie 2 pojazdy. Wtedy właśnie, wzbogaciła się ona o unikat, którym był wtedy jedyny w Polsce Blitz, z napędem 4x4. Dosłownie kilka tygodni po renowacji, pojazd miał okazję zaprezentować się na „wielkim ekranie”. Wraz z wyżej wymienionymi pojazdami zagrał w oscarowym filmie Romana Polańskiego pt. „Pianista”.

Następnym nabytkiem okazał się kolejny (już 4) Blitz.
W 2004 r. pojawił się Renault Goelette którego renowacja trwała chyba najdłużej bo aż 3 lata.
Rok 2005 - do kolekcji trafia popularny Gaz 51. Skoro zaczęliśmy przygodę z radzieckimi samochodami, szliśmy dalej tym tropem i kolejnym zabytkiem okazał się jeden z nielicznych w Polsce Zis 5 W.

Zawsze potrzebna jest chwila przerwy na wyremontowanie posiadanych autozabytków (bo jaki jest sens mieć wiele eksponatów w kolekcji, a nie móc się nimi wszystkimi w pełni cieszyć?).
Skoro poruszyliśmy temat unikatów, kolejnym również zakupionym w 2005 roku był Mercedes L 4500 A. Co najciekawsze, wszystkie pojazdy były nabywane na terenie Polski. I Tak w historii naszej kolekcji doszliśmy do roku 2007, kiedy dołączył piąty Opel Blitz - unikat na skalę światową. Jest to straż pożarna, najprawdopodobniej jedna z dwóch zachowanych do dnia dzisiejszego na podwoziu Blitz'a 4X4, która wyszła spod rąk pracowników firmy karoseryjnej DIETHÖR - KAROSSERIE.
Najbardziej obfitym w „zakupy eksponatów” był rok 2008 – wtedy dołączyły do nas aż 4 zabytki, w tym unikat na skalę światową - Opel P4 w wersji pick-up ( wiele osób na własne potrzeby przerabiało standardowe wersje na Pick – up'y, lecz ten który jest w naszym posiadaniu jest jednym z 16 sztuk tej wersji wyprodukowanych przez Opla na zamówienie armii Austriackiej w 1932 roku.

W 2010 do kolekcji dołącza Jeep Willys MB, motocykl M-72, Syrena 105L oraz Wołga M-21. Na dzień dzisiejszy jesteśmy w posiadaniu ponad 30 pojazdów z różnych epok, od okresu międzywojennego do późnego PRL-u.
Mamy nadzieję, że kolekcja nadal będzie się rozrastać i w niedalekiej przyszłości, po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji „prywatna kolekcję” uda się przemianować na muzeum.

pozdrawiamy
Joanna, Kazimierz, Adrian, Mateusz Kiczyńscy


 

Zadzwoń

Kazimierz Kiczyński

tel. 603-781-852, 695-180-778 kiczynski@blitzteam.pl

Adrian Kiczyński

tel. 691-855-766 adrian.blitz@wp.pl

Mateusz Kiczyński

tel. 691-250-815 mkiczyk@wp.pl